Evropska nedelja imunizacije
Posljednja nedelja u aprilu obilježava se kao nedelja imunizacije u evropskom regionu.
Imunizacija- vakcinacija predstavlja davanje imunoloških preparata- vakcina sa ciljem podsticanja imunskog odgovora i zaštite od bolesti vakcinisane osobe.
Imunizacija je, uz snabdijevanje higijenski ispravnom vodom za piće, najznačajniji i najđelotvorniji korak u borbi čovječanstva protiv zaraznih bolesti. Zahvaljujući upotrebi vakcina neke bolesti su potpuno iskorijenjene (velike boginje), dok su druge eliminisane u mnogim zemljama (đečja paraliza, difterija). Procjenjuje se da se zahvaljujući upotrebi vakcina godišnje sačuva između dva i tri miliona ljudskih života. Još jedan i po milon bi mogao biti sačuvan kada bi se vakcinisali svi.
U našoj zemlji zakonom je propisana obavezna vakcinacija osoba odgovarajućeg uzrasta prema kalendaru vakcinacije protiv deset zaraznih bolesti. To su tuberkuloza, hepatitis B, difterija, tetanus, veliki kašalj, đečja paraliza, invazivno oboljenje uzrokovano hemofilusom influence tip B, male boginje, zaušnjaci, rubeola. Pored toga vrši se vakcinacija prema kliničkim i epidemiološkim indikacijama protiv tetanusa, bjesnila, hepatitisa B, gripa, invazivnih oboljenja uzrokovanih pneumokokom i meningokokom, te vakcinacija putnika u međunarodnom saobraćaju. Prošle godine je u kalendar vakcinacije uvrštena devetovalentna vakcina protiv humanog papiloma virusa. Vakcina je namjenjena osobama muškog i ženskog pola starosti od jedanaest godina pa naviše. Do petnaestog rođendana vakcina se primjenjuje u domu zdravlja i besplatna je,dok stariji snose troškove vakcinacije protiv HPV i primaju vakcinu u Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske.
Vakcina štiti vakcinisanu osobu, ali i osobe iz njene okoline na koje bi ona mogla prenijeti oboljenje kada bi se razboljela. Da bi cjelokupna zajednica bila zaštićena od zarazne bolesti potrebno je da najmanje 95% osoba bude vakcinisano protiv te bolesti. Na taj način zajednica stiče kolektivni imunitet i štiti svoje najslabije članove, osobe sa teškim oboljenjima i oslabljenim imunitetom koje same ne mogu biti vakcinisane.
Tokom ove i prethodne godine naša i zemlje u okruženju suočile su se sa porastom broja oboljelih od zaraznih bolesti koje su zahvaljujući uspješnoj vakcinaciji bile pred eliminacijom- velikog kašlja i malih boginja. Nažalost jedan broj najmlađih, koji još nisu bili dovoljno stari da prime vakcine protiv ovih oboljenja je zaražen i nije uspio da se izbori sa ovim bolestima. Njihovi mladi životi ugašeni su na samom početku, poslije teških i iscrpljujućih borbi, samo zato što mnogi roditelji odlučuju da ne vakcinišu svoju đecu jer više vjeruju neprovjerenim informacijama i zastrašivanju na društvenim mrežama nego naučno potkrepljenim i jasnim dokazima o uspješnosti vakcinacije.
Povodom evropske nedelje imunizacije želimo da svojim sugrađanima približimo, ne samo značaj vakcinacije, nego i pažnju sa kojom se u JZU Dom zdravlja Derventa rukuje vakcinama i koja se posvećuje vakcinaciju uopšte.
Sve vakcine koje se koriste u Domu zdravlja Derventa nabavlja Institut za javno zdravstvo Republike Srpske. Vakcine se iz Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske Regionalnog centra u Doboju transportuju u Dom zdravlja u odgovarajućim, sertifikovanim, adekvatno pripremljenim i opremljenim transportnim kutijama- frižiderima u kojima je obezbeđena adekvatna temperatura koja se kontinuirano prati čitavim putem.


Po dopremanju u Dom zdravlja vakcine se skladište u vakcinalnom centru u frižiderima namjenjenim isključivo za čuvanje vakcina.


Svaki od frižidera opremljen je uređajima za kontinuirano praćenje temperature i alarmnim sistemima koji se aktiviraju u slučaju odstupanja od temeparturnog opsega preporučenog za čuvanje vakcina.
Medicinske sestre/tehničari koje rade u vakcinalnom centru su sertifikovane i svake četiri godine prolaze dodatnu edukaciju iz oblasti imunizacije.
Da Dom zdravlja izuzetno vodi računa o kvalitetu kadra koji se bavi vakcinacijom govori i činjenica da pored već iskusnih sestara Borke Topalović i Branke Slijepčević, odnedavno imamo i novu sestru sa sertifikatom iz ove oblasti Milanu Miljević, koja stiče dragocijeno iskustvo uz svoje koleginice i sprema se da ih adekvatno zamijeni kad odu u zasluženu penziju.

Vakcinacija dijece i odraslih obavlja se tek nakon kliničkog pregleda koji obavlja pedijatar ili porodični ljekar, u zavisnosti od uzrasta osobe koja se vakciniše.
Vakcine koje se koriste u Domu zdravlja Derventa su potpuno sigurne i bezbedne.