O nama

Dom zdravlja Derventa, javna ustanova u državnoj svojini, posluje i obavlja svoju djelatnost pod nazivom Javna zdravstvena ustanova Dom zdravlja Derventa. Osnovan je 28.04.1995. godine, gašenjem bolničkih kapaciteta predratnog Medicinskog centra u Derventi, a osnivač je Skupština opštine Derventa. Osnovna djelatnost Doma zdravlja je Djelatnost opšte medicinske prakse i nadležan je za primarni nivo zdravstvene zaštite u opštini. Raspoloživim kadrom, opremom i prostorom, Dom zdravlja obezbjeđuje kvalitetnu sveobuhvatnu i dostupnu zdravstvenu zaštitu za korisnike na području opštine.

Djelatnost Doma zdravlja je organizovana kroz :

– Službu porodične medicine odnosno djelatnost opšte medicinske prakse

– Službu za zdravstvenu zaštitu žena,

– Službu za zaštitu djece i omladine,

– Službu za pneumoftiziološku zaštitu,

– Službu za radiološku i ultrazvučnu dijagnostiku ,

– Službu za higijensko-epidemiološku zaštitu,

– Ambulantu za preventivu i opštu stomatologiju,

– Centar za mentalno zdravlje i

– Centar za fizikalnu rehabilitaciju

Djelatnost opšte medicinske prakse obuhvata obavljanje djelatnosti medicinskog savjetovanja i liječenja, uključujući i preventivnu medicinsku zaštitu putem timova porodične medicine. Na sistem porodične medicine Dom zdravlja je u cjelosti prešao 2005. godine. Formirano je ukupno deset timova porodične medicine. Osam timova porodične medicine radi u Domu zdravlja, a dva tima rade u terenskim ambulantama.

Agencija za sertifikaciju, akreditaciju i unapređenje kvaliteta zaštite je obavila vanjsku ocjenu za tri tima porodične medicine u JZU Dom zdravlja i od 27. novembra 2013. godine Dom zdravlja je Sertifikovana zdravstvena ustanova. Sertifikacijom je uređen sistem funkcionisanja ove zdravstvene ustanove koji poboljšava sigurnost pacijenata i osoblja, unapređuje proces rada i omogućava stvaranje jednakih ili približno jednakih uslova za pružanje zdravstvenih usluga u cijelom sistemu zdravstvene zaštite RS i stvara veće povjerenje korisnika u sistem zdravstvene zaštite. Djelatnost specijalističke medicinske prakse obuhvata obavljanje djelatnosti medicinskog liječenja i savjetovanja doktora specijalista-interniste, neuropsihijatra, dermatovenerologa, pedijatra, fizijatra, oftalmologa, medicinskog psihologa, specijaliste medicine rada. Posebna pažnja se posvećuje preventivnoj zaštiti, koju u okviru Doma zdravlja obavlja Centar za fizikalnu rehabilitaciju u zajednici (CBR), Centar za zaštitu mentalnog zdravlja (CMZ)i Služba za higijensko-epidemiološke zaštitu (HES). U okviru djelatnosti stomatološke prakse obavlja se djelatnost opšte stomatološke prakse kao i djelatnost preventive, dječije i opšte stomatologije, te izrada vještačkih zuba, mostova itd.

U okviru Doma zdravlja djeluje i Služba za zdravstvenu zaštitu žena  te Služba za radiološku i ultrazvučnu dijagnostiku u okviru koje se provode dijagnostičke procedure iz oblasti standardne radiografije, mamografije i ultrazvuka. U Domu zdravlja radi i laboratorija za biohemijsko-hematološke analize krvi, služba hitne pomoći te djelatnost medicinskih sestara,  fizioterapeuta kao i služba za snabdijevanje lijekovima i medicinskim sredstvima. Pored medicinskih službi u Domu zdravlja rade i nemedicinske službe: pravna, kadrovska i administrativna, knjigovodstvo i računovodstvo i tehnička služba.

U martu 2014. godine Dom zdravlja je potpisao Protokol o poslovno –tehničkoj saradnji sa bolnicom „Sveti Apostol Luka“ iz Doboja u vezi pružanja usluga konsultativno-specijalističke zaštite. Ovim Protokolom je proširen obim usluga u Domu zdravlja Derventa pa su pacijenti sada u mogućnosti da dobiju usluge iz oblasti interne medicine i kardiologije, opšte hirurgije, urologije, otorinolaringologije,dermatovenerologije, neurologije i pulmologije.

Timovi porodične medicine u Domu zdravlja rade u dvije smjene, od 7:00 -20:00 časova.

U Derventi je već 1880. godine ustanovljeno ljekarsko mjesto od strane tadašnje Zemaljske vlade, a potom se obrazuje Sanitarna komisija od tri člana (kotarski ljekar, policijski referent i opštinski odbornik). Ovoj komisiji je spadala dužnost sanitarnog nadzora na teritoriji Dervente, Bosanskog Broda i Odžaka.

Zdravstveno stanje stanovništva je bilo loše i bilo je u to vrijeme veoma teško. Zbog takvih teških zdravstvenih prilika Zemaljska vlada 28. marta 1884. godine imenuje Aleksandra Grinhuta za kotarskog ljekara u Derventi, koji je došao iz Mađarske, a u janurau 1885. godine otvara se prva Opštinska bolnica u Derventi. Kapacitet ove bolnice je u normalnim uslovima bio 20, a u nužnim i do 25 postelja.

Obzirom da postojeća zgrada bolnice uskoro postaje tijesna da bi zadovoljila sve potrebe kotara, 1901. godine je odlučeno da se u opštini Derventa gradi nova bolnica (čiji su troškovi izgradnje iznosili 113.300 kruna) Tako je nova bolnica otvorena 1. novembra 1904. godine. Građena je po svim tadašnjim higijensko – sanitarnim i građevinskim uslovima. Imala je 10 soba sa 31 posteljom. Pored ostalog, u bolnici je bila moderno opremljena operaciona sala i ambulanta. Bolnica je imala kanalizacionu i vodovodnu mrežu.

U godinama 1893., 1913., 1916., Derventom su harale epidemije kolere, a 1918. godine i španska groznica. Zbog toga je u Derventskom Lugu izgrađena ’’kolera – bolnica’’, a kasnije je premještena u zgradu Voćarsko vinogradarske stanice, gdje je sada zgrada gimnazije. Kolera – bolnica je mogla da primi oko 200 bolesnika.

U Derventi nakon drugog svjetskog rata dolazi do brzog razvoja zdravstva. Do 1992. godine, radilo je više od 80 ljekara raznih specijalnosti. Izgrađene su nove zgrade za bolesničke postelje, ambulante po mjesnim zajednicama i zdravstvena zaštita je bila na veoma viskom nivou.

Danas je sve vraćeno unazad, pa čak do doba otvaranja prve bolnice u Derventi. Derventa ima infrstrukturu i zgrade, ali nema bolnicu. Sada je tu Dom zdravlja i ambulantno davanje usluga. Stara zgrade bolnice je i sada u dobrom stanju, ali ne služi svrsi za koju je bila namijenjena u gradnji još 1901. godine.